ośrodki odwykowe dla alkoholików

Alkoholizm jest jednym z tych uzależnień, o których usłyszeć można najczęściej i najwięcej. Określany jest on również mianem uzależnienia od alkoholu, choroby alkoholowej oraz toksykomanii alkoholowej. Uzależnienie te polega na tym, że cierpiący z jego powodu człowiek kompletnie nie jest w stanie kontrolować ilości alkoholu, jakie spożywa. Zupełnie nad tym nie panuje. Szacuje się, iż w naszym kraju na granicy ryzyka balansuje obecnie niespełna dwadzieścia procent społeczeństwa, co jest wynikiem wręcz zatrważającym. Alkoholika charakteryzuje przede wszystkim to, że pije jakby wbrew własnej woli. Zmusza go do tego zarówno jego organizm, jak i psychika. Co dokładnie powoduje taki, a nie inny mechanizm, tego tak do końca nie wiadomo. Człowiek uzależniony od alkoholu powinien się leczyć - nałóg nie leczony, jak każdy inny, doprowadza w konsekwencji do bardzo poważnych uszkodzeń i kończy się śmiercią. Pamiętać należy, iż z powodu czyjegoś uzależnienia cierpi najbliższe otoczenie takiego człowieka.

Komputer naszym wrogiem Jest nowe uzależnienie (właściwie od kilku już lat, ale ciągle rośnie w siłę), które dotyka coraz młodszych ludzi, a nawet dzieci. To oczywiście komputer. Ilość spędzanego przed nim czasu liczy się w miliardach godzin. Dzieci siadają przed komputerem i wyłączają się. Wchodzą w stan alfa, w którym inne funkcje – jak myślenie, reagowanie są spowolnione. Gdy dziecko długo siedzi w takim stanie, hibernuje się i blokuje s ów rozwój. Wielu rodziców nie widzi nic złego w tym, że ich pociechy spędzają każdą wolną chwilę przed komputerem, kupując nawet im gry na ten komputer. To silne, choć dla wielu przyjemne uzależnienia, dzień, w którym nie ma komputera jest zupełnie bezwartościowy. Ciężko dziecko, które ma komputer, najnowsze gry zachęcić do wyjazdu gdziekolwiek, albo zainteresować czymś innym. To pokolenie komputera. Dobrze, że dzieci rozumieją i wiedzą jak się posługiwać i poruszać w wirtualnym świecie, ale nie za cenę uzależnienia. Dbajmy o dziecko, zapewniajmy mu różne formy aktywności każdego dnia. Uzależnienia i nie tylko.

Najważniejsze jest wsparcie i zrozumienie Osoba, którą dotknęło uzależnienie może dawać pewne sygnały otoczeniu, ze potrzebuje pomocy. Nie zawsze pójdzie do lekarza, ale często podzieli się z nami nie zawsze wprost mówiąc problemem. Ważne jest, byśmy potrafili uważnie słuchać tego, co chce nam przekazać, nie żałowali czasu na pomoc jej. Osoby cierpiące na uzależnienie mają czasem takie chwile, gdy chcą skończyć ze wszytkim, co ich wiąże. Jedni, słabsi chcą skończyć ze sobą, drudzy silniejsi – szukają ratunku w różnych instytucjach, czy u innych osób. Często nie przyznają się do nałogu, ale są czasem momenty, gdy ockną się i chcą walczyć. Wtedy należy im pomóc, bo gdy jest wola walki, są najlepsze efekty. Nie ma jednego lekarstwa na uzależniania, jest wiele szkół. Jedni najlepiej podają środki stawiające na nogi, inni zaczynają od leczenia głowy – czyli nastawianie zmieniają, myślenie o sobie osoby uzależnionej po to, by miała siłę, w razie czego walczyć później sama i się nie poddawać. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak słowo czasem może wiele zdziałać. Niby nic nie robimy, a jednak możemy uratować jakiemuś uzależnionemu życie. Uzależnienia i nie tylko.

Tagi: alkoholizm, dzieci, choroba | Struktura strony