Jedenasty wrzesień - Ludzkie tragedie

Bezrobocie 11/9 był dniem, który odmienił oblicze całego świata. To właśnie w ten dzień, w porannych godzinach rozpoczął się koszmar, który trwał nieustannie przez kilkadziesiąt godzin. Cztery samoloty wystartowały jak zawsze, bez żadnych problemów technicznych i tak dalej. Na ich pokładzie znajdowało się kilkanaście członków terrorystycznej organizacji Al Kaida, którzy od kilku miesięcy przygotowywali się do uprowadzeniu samolotów - przejęciu nad nimi kontrolę i wykonanie ostatniego zadania w ich życiu. Kiedy uderzył pierwszy samolot, całe Stany Zjednoczone były w szoku. Podejrzewano błąd pilota czy coś w tym stylu, ale czasu na domysły nie było zbyt wiele. Zaraz potem drugi samolot uderzył w sąsiednią wieżę World Trade Center. Było już oczywiste, że Stany Zjednoczone były atakowane. Nie wiadomo było tylko przez kogo. Następny samolot uderzył w serce amerykańskiego sztabu dowodzenia, czyli w Pentagon, a kolejny mknął w stronę Białego Domu, ale szarpanina wywołana na jego pokładzie doprowadziła do robicie się w Pensylwanii, e lesie. W zamachach zginęło ponad trzy tysiące osób.

Rudolf Hoss był brutalnym komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitzz-Birkenau. Był to najstraszniejszy obóz, którzy uśmiercił tysiące ludzi, którzy do niego przyjeżdżali. Niemcy nazywali go w czasie wojny swoją dumą. Zabijano tam niewinnych ludzi, Żydów, Polaków, Cyganów. Jego komendant słynął z bestialstwa, które dało się już znać pierwszej nocy, kiedy to uciekło kilku pierwszych więźniów. Katował ludzi, by wydobyć z nich prawdę. Kiedy obóz został rozwiązany, Hoss uciekł. Jednak brytyjskie oddziały specjalne odnajdują go niedaleko Flensburga w tysiąc dziewięćset czterdziestym szóstym roku, gdzie udaje robotnika rolnego. Biorą go do niewoli. Facet przedstawia się jako Franz Langer. Jednak to nie przekonuje Anglików i zaczyna się przesłuchanie, mianowicie ciężkie tortury. Hoss trzyma się dość długo, jednak dopiero kiedy Niemiec traci przytomność po raz trzeci postanawia się przyznać do tego, kim naprawdę jest. Anglia ogłasza swój sukces w tropieniu zbrodniarza wojennego.

Człowiek poszedł na przód; dzięki jego pracowitości i geniuszowi powstały nowe i lepsze rzeczy i nieustannie otwiera się przed nami nowy świat, a tempo rozwoju stale rośnie. Ma to być wspanialszy i lepszy świat, który zawsze będzie parł na przód. Wzrost globalny nadal jest wyższy, od przewidywanego. Wzrost gospodarczy to w obecnym świecie zasada przewodnia, która jest spoiwem społeczeństwa. Czym, zatem dokładnie jest to, co wzrasta? Z pewnością jest to wzrost nieekonomiczny, który może kosztować znacznie więcej, niż jest wart i to jest ta nowa epoka, w którą wkraczamy. Gdy dokładniej się przyjrzymy, stwierdzimy, że gospodarka istnieje w znacznie większym systemie, niż to sobie wyobrażaliśmy i wcale nie jest to trudne do zrozumienia. Gdy gospodarka się rozwija, zużywa więcej energii, więcej materiałów, a to wszystko bierze z biosfery. Jednocześnie, gdy więcej konsumujemy, wyrzucamy więcej odpadów, wrzucając je powrotem do biosfery. Jest to więc uszczuplenie i skażenie jednocześnie, wkraczając w epokę rozwoju nieekonomicznego. Środowisko naturalne powinno być przez człowieka szanowane, wielkie koncerny przemysłowe powinny dbać o nie i przestrzegać elementarnych zasad ekologicznych. Emisja dwutlenku węgla jest szczególnie niebezpieczna dla środowiska naturalnego przestrzegają ekolodzy na całym świecie. Mówią też, że globalne ocieplenie to sprawka zaniechań w kwestii ekologii. Nie wszyscy zgadzają się co do tego. Zagrożenia dla Ziemi płynące z działalności ludzkiej, owszem są, jak twierdzą niektórzy naukowcy, lecz mówienie o powodowaniu przez człowieka globalnego ocieplenie to gruba przesada, bo nikt nie ma wpływu na procesy zachodzące przez tysiące lat i cyklicznie się powtarzające.

Tagi: tragedie, katastrofa, wybuch | Struktura strony