Spa niszczą święta i tradycje?

Spa Każdy polski kalendarz ma miejsca, w których figurują daty świąt kościelnych, dotyczących Kościoła katolickiego. Każdy wyznawca tej religii, bardziej zagłębiony bardziej w tą wiarę wie, że tych świąt jest całkiem sporo. Ale dla każdego Katolika istnieją na pewno dwa najważniejsze święta. Pierwszym pod względem wagi jest Święto Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc. Każdy świętuje wtedy zmartwychwstanie Pana Jezusa, Syna Bożego. Polska tradycja wielkanocna jest bardzo rozbudowana. Oprócz samego święta, jest wiele ciekawych rzeczy, szczególnie dla dzieci. Niedzielne święcenie palm wielkanocnych, malowanie jajek, bazie w wazonie czy prezenty… To wszystko jest potrzebne do utrzymania atrakcyjności tych dni. Drugie w szeregu są święta Bożego Narodzenia. Niewielu wie, że nie jest to najważniejsze święto katolickie, ale na pewno najbardziej „hucznie” obchodzone. Cały klimat panujący przed świętami, choinki na ladach sklepowych, lampki, wszelki ozdoby, śnieg, sprawiają, że święta to niezapomniany czas miłości i pojednania…

Coraz wiece pojawia się ofert, dzięki którym możemy święta spędzić z daleka od rodziny. Na rzekomych luksusach. Jak do tego dochodzi?

– „To prawda, mamy oferty świąteczne dla naszych klientów – mówi Aleksandra Dobrowolska, marketingowiec znanego pomorskiego Spa. – Mieliśmy taka propozycję wigilijna podczas ostatnich Świąt Bożego Narodzenia, tuż przed Świętami Wielkiej Nocy także mamy ciekawą ofertę. Stół w naszej restauracji na pewno będzie pełen smakołyków i świątecznych, tradycyjnych potraw. Do tego proponujemy dość duże rabaty na wynajem pokojów w naszym hotelu. Oczywiście każdy będzie mógł korzystać ze strefy Wellness i Spa. Dla najlepszych klientów przygotowaliśmy duże rabaty na wybrane zabiegi. Tyle że trzeba sobie u nas pobyt zarezerwować przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem.”

Nie jest to jedyna taka propozycja. Takich mnoży się sporo. Niemal każdy ośrodek Spa dysponujący własnym serwisem internetowym może wyjść z tego typu propozycją. Poszukajmy w sieci, na pewno natrafimy na dziesiątki różnorakich świątecznych ofert pobytowych w Spa. Tylko czy rzeczywiście chcemy w ten sposób spędzać święta?

Socjolodzy ie mają żadnych wątpliwości. Nowa kultura, która przychodzi z Zachodu zaczyna zabija nasze rodzime tradycje: – „Kiedyś to było nie do pomyślenia, by święta spędzać poza domem. W Czasach PRL-u wręcz takie osoby podejrzewano i oskarżano o zdradę Partii – uśmiecha się Andrzej Sołyszyn. – Mimo że to było święto katolickie, to jednak nawet komuniści to respektowali. Świętowało się z rodziną, albo znajomymi. Ale się świętowało. Była to niejako kultywacja polskich tradycji, poprzez śpiewanie kolęd w Wigilię i rywalizacją na pisanki w Wielkanoc. Dziś jednak wolimy to wszystko pozostawić i pojechać na wycieczkę, albo do Spa. Myślę, że niebawem będziemy mieli duży problem z wymienieniem chociażby dwunastu tradycyjnych potraw wigilijnych.”

Tagi: personel, rabat, klient | Struktura strony