korepetytor z matematyki cena olsztyn

Trudne pytania Gałąź matematyki, która wzięła stąd swój początek, okazała się niezwykle przydatna do analizy rynków giełdowych, opisu dyfuzji w cieczach i gazach, a ostatnio do budowy tzw. zapadki Browna. W układzie takim wykorzystuje się fakt, że w przypadku ruchów Browna mniejsze cząstki ulegają większym przemieszczeniom niż duże. Dzięki zastosowaniu mikroskopowego odpowiednika zapadki błądzenie cząstek da się wykorzystać na przykład do sortowania wirusów według ich rozmiarów lub do oczyszczania wody. W ubiegłym roku inżynierowie zbudowali dwa takie urządzenia, wykorzystując technikę podobną do stosowanej w produkcji układów scalonych. James C. Sturm i jego współpracownicy z Princeton University zbudowali zapadkę Browna, która przypomina maszynę pachinko (japoński automat do gry, nieco podobny do bilardu) wielkości paznokcia. W płytce krzemowej wytrawili kanał, zostawiając z jego lewej strony równo rozmieszone rzędy słupków szerokości 6 um i wysokości 3 um.

Słupki były pochylone pod kątem 45° i ustawione tak, że wszystkie drobiny unoszące się w cieczy przepływającej przez kanał co chwila w nie uderzały i odchylały się w prawo. Im większa była drobina, tym silniejszy był efekt zderzenia i większe jej przesunięcie. Podczas testów, których wyniki opublikowano w grudniu ubiegłego roku, Sturm przepuszczał przez swoje urządzenie zawiesinę wodną zawierającą DNA dwóch różnych wirusów. W eksperymencie udało się oddzielić cięższe helisy od lżejszych. Zastosowanie technologii opartej na dorobku Einsteina może skrócić czas potrzebny do rozdzielenia dużych fragmentów DNA nawet o dwie trzecie w porównaniu z dzisiejszymi metodami, a urządzenie może być tańsze i mniejsze. Sven Matthias i Frank Müller z MaxPlanckInstitut fiir Mikrostrukturphysik w Weinbergu w Niemczech zbudowali inny mechanizm zapadkowy. Z wyglądu przypomina on gąbkę: cieniutką płytkę krzemu przenikają tysiące równoległych kanalików.

Instytucja ta jest wydawcą kilku tytułów poświęconych problematyce, którą się zajmuje - jest to choćby "Polski Przegląd Dyplomatyczny". Einstein wyraził przypuszczenie, że drobiny w cieczy wykonują bezładne ruchy na skutek zderzeń z nadbiegającymi ze wszystkich kierunków cząsteczkami. Zjawisko stanowi ważki argument za (wtedy kontrowersyjną) teorią, wyjaśniającą naturę ciepła jako przypadkowego ruchu cząstek. W swoim artykule Einstein wyprowadził podstawowe wzory matematyczne opisujące ruchy Browna.